Bitmek Bilmeyen Çekişme: Iron Man ve Batman

Yıllar yılı süren bu çekişmede ana karakterlerimizden Iron Man yani Tony Stark, Stan Lee tarafından Mart 1963’te, Batman yani Bruce Wayne ise çizer Bob Kane ve yazar Bill Finger tarafından Mayıs 1939’da yaratılmıştır. İkisinin benzer yanları bulunmakla birlikte oldukça farklı iki karakterdirler. Burada seçim yapılmayacaktır. Öncelikle hayatlarını inceleyelim:

Iron Man

Anthony Edward Stark, bilinen adıyla Tony Stark, Stark Endüstrileri’nin kurucusu Howard ve Maria Stark çiftinin oğlu olarak doğdu. Üstün zekalı bir çocuk olduğu için henüz 15 yaşında Massachusetts Institute of Technology’e kabul edildi. 19 yaşındayken fizik ve mühendislik dallarında çift master yaparak mezun oldu. 21 yaşına geldiğinde ise aile şirketlerinin başına geçti.

Afganistan’da yeni silahının sunumunu yaptıktan kısa bir süre sonra içinde bulunduğu konvoyun, terörist başı Wong-Chu tarafından pusuya düşürülmesi sonucu ele geçirildi. Yakalanması sırasında bir şarapnelle göğsünden yaralandı ve bu şarapnel parçası kalbine yakın bir bölgeye saplandığı için çıkarılamadı. Yanındaki bir başka esir, bilim adamı Ho Yinsen, Tony’nin göğsüne bir çeşit mıknatıs yerleştirerek ölmesini engelledi. Stark ve Yinsen, silah üretmeleri için kendilerine verilen ekipmanla özel bir zırh yaptılar ve Tony, bu zırhla Afganistan’da tutulduğu yerden kaçmayı başardı.[1]

Kurtulduktan sonra Stark Endüstrileri’nde bu zırhını çeşitli teknolojik silahlarla donattı. Kendisine Iron Man ismini verip dünyanın koruyuculuğunu üstlendi. Başlangıçta gerçek kimliğini sakladı.

Iron Man, Soğuk Savaş döneminde Amerikan teknoloji ve iş dünyasının komünizme karşı duruşunu sergilemek için bir araç olarak yaratılmış, daha sonra ise her türlü organize suç ve terörizme karşı savaşan bir kahramana dönüşmüştür.[2]

Batman

Bruce Wayne, Gotham’ın en zengin ailelerinden Wayne ailesinin tek çocuğudur. Hayırsever Thomas ve Martha Wayne’in oğlu olan Bruce, aynı zamanda Wayne Enterprises’ın da yasal varisidir. 8 yaşına kadar normal bir çocukluk geçiren Bruce’un hayatı bir gecede tamamen değişir.

Wayne ailesinin hep birlikte sinemaya gittiği bir gece Bruce’un hayatını değiştirir. Filmden çıktıktan sonra bir serseri tarafından yolları kesilir. Martha’nın mücevherlerini almak isteyen suçluyla aralarında yaşanan olay sonucu Bruce hem annesini hem de babasını kaybederek öksüz ve yetim kalır. O günden sonra ailelerinin sadık kahyası Alfred ona hem annelik hem de babalık edecektir. Aile servetlerinin ve babasının şirketinin tek varisi olan Bruce, ebeveynlerinin mezarları başında intikamlarını almaya yemin eder.

Bruce kendini geliştirmek üzere Gotham’ı terk eder. 12 yıl boyunca Dünya’nın çeşitli yerlerinde her türlü konuda eğitim alır. Bu yolda harcadığı yıllar sonunda Bruce artık gizlilik, avcılık, dövüş sanatları gibi birçok konuda uzman bir adam olarak Gotham’a geri döner.

Geri dönüşü tüm dikkatleri üzerine çeker. Fakat Bruce buna da bir çözüm bulur. Gotham’ın gözünde o sorumsuz, umursamaz bir playboydur. İlk etapta sırrını bilen tek kişi en büyük yardımcısı Alfred’tir. Bruce’un suçla savaş konusunda ilk denemesi neredeyse felaketle sonuçlanır. Ağır yaralı bir şekilde malikaneye dönen Bruce, zincirin eksik halkasını keşfeder.

Gotham’ın yozlaşmış suçluları karşısında sıradan bir insanın etkisi olmadığının farkına varır. Şehri kötülükten tamamen arındırabilmek için rakiplerinin yüreklerine korku salacak bir figür haline gelmelidir. Babasının çalışma odasında bunları düşünürken bir yarasa camı kırarak içeri girer. Ona çocukluk korkularını hatırlatan bu olaydan sonra yarasayı bir sembol olarak kabul eder ve Batman ortaya çıkar.[3]

Benzerlikleri

  • İkisi de genç yaşlarda ebeveynlerini kaybetmişlerdir.
  • Kendini beğenmiş, alaycı tavırlara sahiptirler. Aynı zamanda oldukça cesurdurlar.
  • Milyarderdirler.
  • Bulundukları yerlere kendi çabaları ile gelmişlerdir.
  • İkisinin de yardımcıları vardır. (Iron Man-Jarvis, Batman-Alfred)

Farklılıkları

  • Iron Man kahramandır. Batman ise Karanlık-Kahramandır.
  • Iron Man dahiyane bir mühendistir, suçlularla savaşmak için ileri teknolojiyi kullanır. Batman, suçlularla savaşmak için fiziksel ve entelektüel olarak kendini eğitir ve karate, boks, judo vb. birçok dövüş sanatında ustalaşmıştır.
  • Iron Man ilgiden hoşlanırken Batman, gözden uzak olmayı tercih ediyor.
  • Iron Man düşmanlarını öldürmekten çekinmezken Batman, öldürmemeyi tercih eder.

Yazıyı burada tamamlarken her iki kahramanımıza da dünyayı korudukları ve bizlere ilham kaynağı oldukları için teşekkürlerimizi sunuyoruz!

Kaynakça:
1. Wannart, Iron Man.
2. Marvelchampions, Iron Man – Tony Stark.
3. Hardem Bilgiler, Batman Kimdir? – DC Comics Karakteri.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.