Tane Tane Olmuyorsa: Pilavda Felaket Olanlara Milanez Risotto Tarifi

En ünlü pirinç yemeklerinden olan risotto, pilav yapacak kadar rafine bir aşçı olmadığımızda imdadımıza yetişen bir tat. Bununla beraber aslında yapımının çok farklı olmadığını da belirtmek durumundayız. Sade risottoda tipik olarak beyaz şarap kullanılsa da, doğum yeri olan Lombardiya’da asırlardır daha zengin bir şekilde hazırlanıyor.

Malzemeler:

  • 320 gram arborio, carnaroli, baldo ya da Osmancık pirinç
  • 60 gram rendelenmiş parmesan
  • 60 gram tereyağ
  • 20 gram kemikli dana kalça eti
  • 1,5 litre et suyu
  • 1 küçük soğan
  • Yarım çay kaşığından az safran
Reklamlar

Kullanacağınız pirinç dev bir fark yaratmayacak olsa da arborio ve carnaroli, geleneksel olarak tercih edilirler. Parmesan yerine başka bir peynir kullanmak isterseniz bu miktardan çok daha az kaşar koyabilirsiniz – tadını büyük oranda değiştireceğinin farkında olun. Vegan şekilde de hazırlayabilirsiniz. Safranın acı tadını göz önünde bulundurarak böyle bir durumda daha az kullanmanız yararlı olacaktır. Pirinci kesinlikle yıkamayın.

Tereyağın yarısını geniş bir tencerede eritin ve üzerine soğanla birlikte ince parçalara ayırdığınız eti ekleyin. Soğanlar rengini yitirene kadar birazcık pişirin. Pirinci koyup bu etli karışımın suyunu biraz özümseyene kadar kavurun ve bu esnada yakmamaya çalışın. Kaynar derecede ısıttığınız et suyunu çok yavaş bir şekilde ve azar azar ekleyin. Yağın kızgınlığı nedeniyle su birazcık saçılabilir, panik olmayın ve yavaş hareket edin. Dilerseniz bu sırada ocaktan alabilirsiniz. Et suyunun hepsini bir anda dökmeyin. Her seferinde birazcık daha pişirerek, et suyu tükendikçe ilave ederek ateşte yavaşça kısık ateşte karıştırmayı sürdürün. Bu sırada kalan tarayağını da koymalısınız. Eğer pirinçlerin pişmeye yüz tuttuğunu fark ederseniz safranı ekleyebilirsiniz.

Makarnanın “dişe geleni”nin makbul olması gibi risottonun da “dalgalı”sı makbuldür. Bunun anlamı, karıştırdığınız kaşıkla hafifçe ters yüz ettiğinizde tencerenin dibini tertemiz görebilmenizdir. Bu tarifte tuz kullanılmamakta. Etin gereken tuz tadını verdiği düşünülür. Kıvamı içinizi gıcıklayan bir hal aldıysa ateşi kapatın. Üzerine rende parmesanı ekleyip karıştırdıktan sonra kapağını kapatın. Birkaç dakika içinde, hala sıcakken bir yemek tabağına koyun. Beklemeden servis yapın.

Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.