Avrupa’yı Ucuza Gezmek: Düşük Bütçeyle Yurtdışı Rehberi

old fountain decorated with sculptures

Kaç kere Avrupa’da turlamayı gerçekten istememize rağmen çok pahalı olduğu için vazgeçtik? Aslında Avrupa dünyanın en ucuz yeri değildir, özellikle de turistler için. Ancak burada, 30’dan fazla ülkeyi ziyaret etmiş, düşük bütçeyle gezmeyi iyi bilen birinden ipuçları bulacaksınız. Bu ipuçlarıyla 5’den fazla şehirde 10 gün geçirerek yalnızca 400 euro harcamış olacaksınız!

1. Ülkelerarası Ulaşım

Avrupa’da yalnızca 10-20 euro karşılığında uçuş hizmeti veren düşük bütçeli havayolu şirketleri bulunur. Kabin bagajınız, yiyecek içecekleriniz ve havaalanı hizmetleri fiyata dahil değildir. Yine de düşük bütçeli havayolları, iki ülke arasında çabuk bir yolculuğa çıkmanız gerektiğinde hayat kurtarıcı olmakta. Birkaç hafta önceden ayarlayıp yanınıza fazla bagaj almayın. Check-in’inizi çevrimiçi yapın, koltuğunuza oturun ve uçuşun tadını çıkarın. :)

Reklamlar

Bir diğer varış şekli de trenler/otobüsler. Eğer gezi planınızı mümkün olduğunca yoğunlaştırıp bir-iki güne sığdırabilirseniz, süreli tren biletleri sizin için biçilmiş kaftan olacak. Örneğin 185 euro ödeyerek (28 yaş altı için fiyat) 4 gün boyunca Avrupa’daki istediğiniz herhangi bir trene binebilirsiniz. Üstelik kullanmaya başlamanız için bir ay süreniz olmuş olacak.

wooden benches with rucksack near window in train
Photo by Anastasia Kolchina on Pexels.com

Otobüsler de ilginç fiyatlandırma aralığında – 20 ila 30 euro kadar. Eğer seferlerinizi önceden planlayabilirseniz gece yolculukları gerçekleştirebilir, böylece konaklamada bir gece tasarruf yapmış olursunuz.

2. Yerel Ulaşım

crop woman in mask passing through turnstile in metro

Avrupa’nın bütün büyük kentlerinde size sınırlı bir süre geçiş sağlayacak olan (genelde 1 ya da 3 gün) bilet satın almanız mümkündür. Bu tek bileti alarak tüm toplu taşımaları bedava kullanabilir, her rotaya yorulmadan ulaşabilir ve tek seferlik bilet almak için sıralarda harap olmadan geçip gidebilirsiniz.

3. Konaklama

man couple people woman

Bu, yolculuğun ana harcamalarından biri. Ve zaten bu nedenle çok önemli! Kalacak bir yeriniz olmak zorunda, ama bunun 7 yıldızlı bir otel olması gerekmiyor. Eğer herhangi bir Avrupa şehrinde sizi ağırlayabilecek bir dostunuz ya da akrabanız yoksa, öncelikle tek mi yoksa grup olarak mı yolculuk ediyor olduğunuzu gözden geçirmeniz gerekecek. Eğer yalnız bir gezginseniz en iyi seçenek kaliteli bir hostel olacaktır. Bütün büyük şehirlerde geceliği 10 euro’dan başlayan ve günlük temizlik ile birlikte kablosuz internet bağlantısı bulunan kaliteli hostellere rastlayabilirsiniz. Bunun için internette pek çok rezervasyon sitesi mevcut.

Reklamlar

Eğer birden fazla kişi olarak yolculuk ediyorsanız bir daire, hostel odası veya ucuz bir otel kiralamanız yaklaşık olarak tek yolculuk etmenizle aynı fiyata denk olacaktır. Fiyat konusunda en avantajlı olan satış sitelerini güzelce araştırın. Büyük kentlerde şehir merkezinden daha uzak yerlere bakarak yarı yarıya kar edebilirsiniz.

4. Yemek

street cafe counter with signboards

Bazı Avrupa başkentlerinde öğle ve akşam yemeği oldukça pahalı olabilir. Eğer konak yerinizde açık büfe kahvaltı yoksa ve tüm gün açlıktan ölmek istemiyorsanız bunun planını da önceden hazırlamalısınız. En yakınlardaki süpermarketleri saptamanız ve restoranları kesinlikle es geçmeniz gerekmektedir. Birçok tren istasyonunda yemek dükkanları bulunur ve bunlardan alacağınız atıştırmalıkları trende tüketerek zaman da kazanabilirsiniz. Eğer tren için daha çok vaktiniz varsa istasyon ya da havalanından beş dakika yürüyüşle uzaklaşarak çok daha büyük bir tasarruf gerçekleştirebilirsiniz.

5. Su

man wearing black shirt drinking water

Boş bir şişe getirin. Orta ve Kuzey Avrupa’da 330 mililitrelik suya yaklaşık 3 euro ödersiniz. Bu nedenle her zaman yeniden doldurabileceğiniz bir şişe taşıyın. Umumi çeşmeleri ya da içilebilir su akan herhangi bir şebekeyi kullanabilirsiniz. Aksi belirtilmedikçe tüm havayolu ve tren istasyonu tuvaletlerinin suyu içilebilirdir.

6. Kur Değişimi

bank note banknote banknotes bill

Naktinizi çevirmeyin! Bütün harcamalarınızı kartla yapmaya özen gösterin. Yolculukseverler için komisyonsuz özel kartlar var. Bankanız komisyon alıyor olsa bile herhangi bir kur değişiminden daha az kaybınız söz konusu. Küçük bir miktar paraya gereksinim duyuyorsanız (Iskandinav ülkeleri ya da Hollanda için gerekmeyecektir) yine kartınızı kullanarak bir ATM’den para çekmek her zaman en iyi çözüm. %2 komisyon %35 komisyondan iyidir!

Evet, böylece günde 40 euro ödeyerek Avrupa’yı gezmenin sırlarını öğrenmiş oldunuz! Yolculuğunuzu planlamaya hazır mısınız?

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.