Derin Deniz Devliği – Okyanusların Titanları Neden Diplerde Sürünüyor?

Derin deniz devliği, bazı omurgasızlar ya da dip canlılarının sığ sularda yüzen akrabalarından daha büyük olduğunu belirtmek için kullanılan bir anlatım şeklidir. Bu boyutun derin denizlerdeki kıtlık, sıcaklık düşüklüğü ve azalan avlanmayla ilgili olduğu düşünülür. En bilindik temsilcileri isopodlar, büyük kırmızı deniz anaları, ostrakodlar, deniz örümcekleri, bazı tırnaksılar, kürek balıkları, dip vatozu, yedi kollu ahtapot ve dev mürekkep balığı türleridir.

Sıcaklığın Boyuta Etkisi

Kabuklularda, düşen sıcaklıkla birlikte büyük boylara rastlanır ki bu su dışında kalan yaşam alanları için de geçerlidir.[1] Düşük sıcaklık canlı bireylerin hücre boylarını büyüttüğü gibi ömürlerini de uzatabilir – ikincisi genellikle geciken erginlik nedeniyle gerçekleşir.[2] Sıcaklığın tüp solucanlarının boyutlarına kayda değer etkisi olmadığı da biliniyor. Ancak sıcak bölgelerde yaşayanlar daha hızlı olgunlaşıp 2 yıl kadar yaşayabilirken soğuk bölgedeki bazı tüp solucanları yavaş büyür ve 250 yıl yaşayabilir.[3]

Reklamlar

Yiyecek Kıtlığı

Derin denizlerdeki dev bedenlerin daha kısa sürede daha geniş bir alanda yiyecek aramak için bir avantaj olduğu düşünülür.[2] Ayrıca bazı derin deniz kabukluları beş yıl kadar beslenmeden yaşayabilmektedir.[4] Bunda da 400 metreden derin suların metabolizma yavaşlatan etkisinin etkin olduğu bilinmektedir.

Azalan Avlanma Dürtüsü

Metabolik faaliyetlerin yavaşlamasını takiben derin deniz canlılarında daha ender avlanma görülür ve bu da av durumuna daha az düşmeyi beraberinde getirir.

Kaynakça:
1. S. F. Timofeev (2001), Bergmann’s Principle and Deep-Water Gigantism in Marine Crustaceans, sf: 646–650.
2. G. Gad (2005), Giant Higgins-larvae with paedogenetic reproduction from the deep sea of the Angola Basin? Evidence for a new life cycle and for abyssal gigantism in Loricifera?, sf: 59–75.
3. Ian R. MacDonald (2002), Stability and Change in Gulf of Mexico Chemosynthetic Communities.
4. The Japan Times.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.