Selvi Boylu Ölüm: Tekme Üstadı Sekreter Kuşu

Sekreter kuşu ya da yılan akbabası (Sagittarius serpentarius) büyük ve çoğunlukla yerde gezinen avcı bir kuştur. Kartal benzeri bir başı ve turna benzeri bacakları vardır. Boyu 1,3 metre, kütlesi 4 kilogram civarındadır.[1] Etkileyici ve zarif yapısı nedeniyle ilgi çekmektedir.

Sahra Afrikası’nın endemik bir türü olan bu kuş genelde göç etmez. Fakat zaman zaman yağmurları takiben azalan av sayısı nedeniyle yer değiştirebilir. Senegal’den Somali’ye ve Ümit Burnu’na kadar olan büyük bir coğrafyada yaşam sürer. Tipik olarak bir çift 50 km2‘lik bir alanı savunabilir.

Kaynak: Wikimedia Commons.

Avları böcekler, çekirgeler, fareden tavşana kadar değişen memeliler, yengeçler, kertenkeleler, yılanlar, kaplumbağalar, küçük kuşlar ve kuş yumurtalarıdır.[2] Genç ceylanları[3] ve çita yavrularını öldürdükleri de rapor edilmiştir.[4] Biyolojik olarak leşçi olmamalarına rağmen çalılıklarda ölü buldukları ya da yerel yangınlarda ölmüş hayvanları tüketebilirler.[1] Yılanların beslenmelerinde kapladığı alan geçmişte abartılmıştır. Yine de bölgesel olarak kobra gibi zehirli türlerin nüfus kontrolünde rol oynarlar.

Sekreter kuşlarının en ironik avlanma şekli tekmelemedir. Avlarını ölene ya da en iyi ihtimalle hareketsiz kalana kadar tekmelerler.[5] Bu şekil en çok kertenkele ve yılanlar için kullanılır.[6] Laboratuvar testine tabii tutulan ve kauçuk bir yılan üzerinde avlanma tekniğini uygulayan bir bireyin, kendi ağırlığının beş katı gücü 10-15 milisaniyede birlik bir hızla uygulayabildiği gözlemlenmiştir. Bu özelliklerinden ötürü sekreter kuşları Afrika’da sevilen haşere ve yılan avcılarıdır. Sudan’ın resmi amblem sembolüdür.

Sudan amblemi.

Kaynakça:
1. L. H. Brown, Urban, E. K., K. Newman, (1982),The Birds of Africa, 1. Cilt, sf: 437–440.
2. J., A. Elliott, J. Sargatal, Handbook of the Birds of the World, 2. Cilt, sf: 206-215.
3. D. H. Janzen (1976), The Depression of Reptile Biomass by Large Herbivores, sf: 374–375.
4. M. G. L. Mills, M. E. J. Mills (2014). Cheetah Cub Survival Revisited: A Re‐Evaluation of the Role of Predation, Especially by Lions, and Implications for Conservation, sf: 136–141
5. Steven J. Portugal, Campbell P. Murn, Sparkes, L. Emily, Monica A. Daley (2016), The Fast and Forceful Kicking Strike of the Secretary Bird.
6. I. Sinclair, P. Ryan, P. Christy, P. Hockey (2003), Birds of Africa: South of the Sahara.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.