Dünyanın Moda Başkentleri: New York, Londra, Paris ve Milano

Moda, endüstriyel sektörler arasında en küreselleşmiş işlerden biridir. Karar verme pozisyonlarının çoğu, batılı veya batılılaşmış dünyada yer alan ve “moda şehirleri” olarak adlandırılan bir avuç şehirde yoğunlaşmıştır. Bunlar batıdan doğuya doğru New York, Londra, Paris, Milano ve bazen de Tokyo (ve Şangay) olarak düşünülür. Ancak moda şehirleri birbirine eşdeğer değildir. İşin ilginç yanı, bu şehirlerin modayı etkileyen ekonomik süreçlerde baskın olma nedeni, diğer dünya metropollerinden daha “merkezi” olmaları bile değildir. Öne çıkmalarının nedeni, her birinin moda üretimini ve moda ürününü anlamanın belirgin bir şekilde yerel bir yolunu barındırıyor olmasıdır.

Reklamlar

Bir moda kentinin moda sisteminin özellikleri, o yerin kültürel iklimine hayat verir ve bu, orada yaşayan ve çalışanların pratiğini etkiler. Bu noktada herhangi bir araştırma olmamasına rağmen, ürünün aynı zamanda pratiğe de bağlı olduğu, yani moda tasarımcılarının stil ve terzilik seçimleri ile coğrafi kökenleri arasında açık korelasyonların belirlenebileceği kolayca varsayılabilir.

Yaşça daha büyük bir meslektaşın atölyesinde çıraklık döneminin, bir sanat okulunda verilen moda kurslarına katılmaktan daha fazla operasyonel beceri sağladığı açıktır. Genellikle tasarımcının kendi giyim butiğinin açılışını izleyen, daha çok kendi kendine öğrenilen yollar, zevk alanıyla ilgili becerileri geliştirir. Tasarımcının çalıştığı bağlamda mevcut olabilecek kentsel sokak kültürlerinin etkisi de dikkate alınmalıdır.

Moda dünyasından kasıt, her moda kentine özgü, yerel ve uluslararası medya sisteminin tasarımcıları, fotoğrafçıları, reklamcıları, gazetecileri ve yıldızlarından oluşan sağlam bir ağdır. Ayrıca, giyim tasarımı süreçlerinin merkezinde yer alan ve bir ulusal kültürden diğerine önemli ölçüde değişebilen bir kadın fikri bulunmaktadır. Bu figür kişisel özelliklere göre değil, ulusal veya bölgesel kültürlerinin mirasına göre şekillenmektedir.

Moda tasarımcılarının stil ve terzilik seçimleri ile coğrafi kökenleri arasında bir korelasyon bulunur.

Sicilya’da büyüyen Domenico Dolce’nin sıcak ve şehvetli bir Akdeniz tarzı geliştirmesi gibi… Etnik moda her yere yayılmadan önce Türk tasarımcı Rıfat Özbek’in doğu ve batıyı kendi stiliyle karıştırması da buna örnektir. Yazının devamında, tasarımcıların içinde yetiştikleri iki farklı şehir kültürü kıyaslanacaktır: Milano ve Londra.

Londra’da, başlıca moda kursları sanat okulları, üniversiteler bünyesinde işlemektedir. Ayrıca bu derslerin öğrencileri, sanatsal değerleri sürekli geliştiren bir çevre ve kültür içinde gelişirler. Bu tür okullar, geleceğin tasarımcısını önceden belirlenmiş profesyonel ve kurumsal bir bağlama yerleştirmekten çok, belirli yetenekleri sayesinde ayırt edilmelerini sağlayan yaratıcı bireysel kişilikler yetiştirmeyi amaçlar. Giysilerin yaratılması, tasarımcının hayal gücü tarafından yönetilen ve nesnelerin üretimi ve satışı değil, fikirlerin gerçekleştirilmesini amaçlayan bireysel bir faaliyet olarak algılanır. Kısacası iş; deneye, estetiğe, tasarıma ve hepsinden öte, romantik bir şekilde yaratıcılığa düşer.

Reklamlar

Ancak Milano’da sanat akademileri tarafından sunulan moda tasarımı kursları o kadar yaygın değildir ve profesyonel alanda eşit derecede çarpıcı bir etkiye sahip değildir. Bu, tasarım ve endüstriyel üretim arasında, İngiliz sanat okullarının geliştirdiği ayrımın tersi yönünde giden bir bağlantı yaratır. Öğrenciler staj ve stajlar yoluyla şirketlerle iletişim kurmaya ve bu şirketlerde yeterli deneyim kazanmaya teşvik edilir. Burada şirketteki deneyim, bireysel yaratıcılığın geliştirilmesini amaçlamaz. Bu da öğrencilerin kamuda değil, sanayi sektöründe istihdam açısından profesyonelleşmesini hedefler.

Genç moda tasarımcılarının moda endüstrisi üzerindeki etkisi genellikle zor ve cesaret kırıcıdır – o kadar ki birçoğu alanı terk eder. Bu durumda Milanolu tasarımcıların algısı Londralı tasarımcıların algısından hiç de farklı değildir – sabah 9’dan akşam 9’a ya da 10’a kadar, bazen de evden çalışmak gibi… Paris’te de yüksek moda sektörüne giriş yapan kimi genç tasarımcılar, çok uzun bir süre, çok düşük maaşla, tek bir ampulün aydınlattığı pis odalarda çalışmaya terk edilir. Genç İngiliz moda tasarımcılarının deneyimleri de, iş bulmak için sık sık yurt dışına göç etmeleri dışında hemen hemen aynıdır.

Paris ve Milano defilelerinden hemen önceki dönemlerde, artık çalışma saatlerinde hiçbir kısıtlamaya uyulmaz, çünkü yıl boyunca çılgınca çalışabilecek moda tasarımcılarına gerek duyulur. Son araştırmalar, tipik olmayan sözleşmeler olarak adlandırılan sözleşmeleri yaygın olarak kullanan Milano ilindeki moda şirketlerinde, çalışma saatlerinde esnekliğin ne kadar istendiğini göstermiştir.

Milanolu moda tasarımcıları, yaptıkları şeyi anlamlandırmak için sanatı yorumlayıcı bir kategori olarak neredeyse hiç kullanmazlar ve kullandıklarında, daha çok modanın ne olmaması gerektiğini belirtmek içindir. Şirketin, belki de çok az satan bu yaratıcı, tuhaf moda şovlarını karşılayabilmesi için yeterli parayı yine de getirebilmeniz istenir. Beş kollu bir elbise yaparsanız heykel olur, moda olmaz. Yaratıcılık, karşılaştığı belirli sınırlar tarafından yönlendirilmediği takdirde işe yaramaz hale gelir.

İngiliz tasarımcı, profesyonel idealini, ilham alınacak bir modeli tanımlar. İtalyan tasarımcı, bunun giysi yaratımını anlamanın olası bir yolu olduğunu kabul eder, ancak bunu istisnai bir durum olarak görür.[1]

Kaynakça:
1. Paolo Volonté, Le città della moda: Il fashion design a Milano e a Londra.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.