Seni Seçtim Pikachu: Tarihin En İyi Pokémon Oyunları

Pokémon, ilk olarak oyun piyasasına sürülen ve dünyayı etkisi altına alan bir seridir. Animesi, Türkiye’de iki çocuğun camdan düşmesi nedeniyle yasaklanmıştır.[1] Popülerliğini yitirmesi üzerine şirket, Türkiye’den çekilmiş ve her türlü ticari ürünün tedariği sonlandırılmıştır. Seri, 1 Eylül 2014 yılında yeniden 17. sezondan başlasa da pazara tam olarak geri dönmemiştir. Hiç bitmeyen Pokémon’la birlikte kötü sona sahip animeler için Sonu Kötü Biten Animeler içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Reklamlar

Türkiye’deki oyun meraklıları çoğunlukla ROM dosyaları aracılığıyla, pek de yasal olmayan yollarla, bu oyunları deneyimlemektedir. Bazı internet siteleri de belirli pokemon oyunlarını bir internet bağlantısıyla oynamaya izin verebilir. Bunlar çoğunlukla artık satışı yapılmayan konsollara ait olan ve oynaması büyük ölçüde olanaksız oyunlardır.

Pokémon oyunlarından ilki 1996 yılında Nintendo GameBoy konsolu üzerinden satışa çıkan Pokémon Red ve Pokémon Green‘dir. Oyunlar, bazen daha sonra üçüncü bir oyun çıksa da daima çift olarak piyasaya çıkar. Birkaç pokémon, oyunun iki versiyonundan yalnızca birine özgüdür. Bu nedenle farklı versiyonlara sahip oyuncuların birbiriyle iletişim kurarak değiş-tokuş yapmaları gerekir. Eskiden bu, bağlantı kablosu ile sağlanır ve yakın temas gerektirirdi. Günümüzde tamamen internet erişimiyle yapılmaktadır. Emülatörler çevrimiçi dünyada yer almadığı için orijinal olmayan formatta oynanan oyunlarda bu sistem kullanılamamaktadır ki bu da sadece takasla evrimleşen bazı türlerin oyuncuların Pokédex‘inde hiç olamayacakları anlamına gelir. Bazı programlar sayesinde çevrimdışı oynanan oyunlarda bu pokémonların da belli seviyeye ulaştıklarında evrim geçirmeleri sağlanabilmektedir.

close up photo of red game boy console

Nasıl Oynanır?

Pokémon, satışı 2021 yılı itibarıyla 300.000.000 kopyayı aşan dünyaca ünlü oyun serisidir. Oyunların temel amacı sekiz ana kenteki spor salonlarındaki eğitmenlerle savaşıp sekiz rozet toplamaktır. Her bölgenin yerel bir ligi ve Seçkin Dörtlü adı verilen dört usta eğitmeni vardır. Oyuncu bu dört eğitmenden sonra ana rakibiyle son bir mücadeleye girişerek oyunu tamamlar. Kalan zamanını Pokédex’ini doldurarak ve yan görevleri tamamlayarak geçirir.

Reklamlar

Her pokémon bir ya da iki tip karakteristik gösterir. Bunlar 18 tipin kendileri ya da kombinasyonlarıdır. Böcek, karanlık, ejder, elektrik, peri, dövüş, uçan, ateş, hayalet, çimen, yer, buz, normal, zehir, psişik, kaya, çelik ve su olarak sıralanan bu tiplerden her biri, bir diğerine karşı üstünlük, ya da zayıflık gösterir. Örneğin psişik bir pokémon böcek, karanlık ve hayalet tiplerine karşı zayıfken dövüş tiplerinden üstündür. Yine beklendiği üzere ateş suya karşı, su da elektriğe karşı hassastır. Başlangıç pokémonları geleneksel olarak bir çimen, bir ateş ve bir su tipidir. Her bölgenin yerel başlangıç koleksiyonu vardır.

Oyunda hemen her yeni oyun, var olan pokémonlara yeni bir nesil ekler. Bu nesiller sırasıyla Kanto, Johto, Hoenn, Sinnoh, Unova, Kalos, Alola ve Galar bölgelerindedir. Çoğumuzun aşina olduğu ve Bulbasaur‘dan başlayarak Mew‘a kadar ilerleyen ilk neslin 151 pokémonu Kanto menşeilidir. Örneğin Kanto bölgesinde yer alan oyunlarda oyuncu Pallet Kasabası‘ndan yola çıkarak Pewter, Cerulean, Vermillion, Celadon, Saffron, Fuchsia, Cinnabar ve Viridian salonlarında yarışarak Indigo Ligi‘ne girer. Bütün kent adları bir renkten gelmektedir.

2021’de ve 2022 yılı başında çıkması beklenen oyunlarla birlikte 122 tane Pokémon video oyunu bulunmaktadır.[2] Liste ana seriyi oluşturan 21 oyun arasından en iyi yedisinin sondan ilke doğru sıralanışını göstermektedir.

7. Pokémon Red / Blue

PR ve PB ilk oyunlardır. Orijinal olarak Japonya’da Pokémon Red ve Pokémon Green adıyla çıkmışlardır. Bu ilk iki Japonya ürünü anime serisiyle birlikte popülerleşen şirket, daha sonra çizgi diziyi baz alan Pokémon Blue ve Pokémon Yellow‘u piyasaya sürmüştür.

Oyunun başında Profesör Oak, oyuncuya (resmi adıyla Red) üç başlangıç pokémonundan biri olan Bulbasaur, Charmander ya da Squirtle‘dan birini seçme şansı verir. Ve Pallet Kasabası’ndan çıkan oyuncu, Indigo Platosu’nun Kanto bölgesinde muhteşem bir maceraya atılacaktır. Salon liderleriyle mücadele sonunda şeytani Roket Takımı‘yla uzun süreli bir çatışmayı izleyen lider Giovanni maçının galibiyetiyle taçlanan oyuncu, Cerulean Mağarası‘nda efsanevi pokémon Mewtwo‘yu yakalamaya çalışacaktır.

Oyunda koşmak gibi bir donanım bulunmadığı için oldukça yavaş ve sıkıcı bir arayüz oluşturmaktadır. Ayrıca, her ne kadar ilk çıktığında dönemine göre (8 bit oyunlar) oldukça yüksek bir teknoloji ve çözünürlük barındırsalar da, PR ve PB’de, aşina olduğunuz bazı pokémonların profilleri neredeyse tanınmaz haldedir.

6. Pokémon Yellow

PR ve PB’nin tam olarak animeye uyarlanmış olan versiyonudur. Oyunda tek kullanılabilen başlangıç pokémonu Pikachu‘dur. Daha sonra Bulbasaur, Charmander ve Squirtle edinilebilecektir. Bu oyunda ana rakip Gary Oak, Eevee’yi seçecektir. Bir pokémonu topu dışında görebildiğimiz ilk oyun olma özelliğini de taşır.

Animeye olan diğer benzerlikler ise Vermillion lideri Çavuş Surge‘ün tek pokémonunun Raichu olması ve Roket Takımı’ndan Jessie, James ve Miyav ile karşılaşılmasıdır. Çizimler PR ve PB’ye göre biraz daha gelişmiştir.

5. Pokémon HeartGold / SoulSilver

Öncü oyunları Pokémon Gold ve Pokémon Silver gibi Johto ve Kanto bölgelerinde geçmektedir. New Bark Kasabası‘ndan başlayan oyuncu, Profesör Elm‘in laboratuarından bir Chikorita, Cyndaquil ya da Totodile seçer.

HG ve SS’da ilk sıradaki pokémon oyuncuyu takip edebilir. Daha öncesinde bu özellik çok sınırlı olarak Pokémon Diamond, Pokémon Pearl ve Pokémon Platinum‘da da kullanılmıştı. Bu sefer oyuncu, nasıl hissettiklerini görmek için pokémonlarıyla kısaca konuşabilir. Pokémonlar ara sıra yerden bazı itemler bulup getirebilir. Oyunun ayrıca orijinal PG ve PS versiyonlarındaki müzikleri geri getirebilme gibi bir özelliği bulunmaktadır. Oldukça uzun soluklu olan bu serideki en güçlü oyuncu, efsanevi eğitmen Red’dir.

4. Pokémon Let’s Go Pikachu / Let’s Go Eevee

Nintendo Switch konsolu üzerinden çıkan ilk oyundur. Kanto’nun klasik akışını üç boyutlu pokémonların yabani otlar arasında gezdiği animasyonlarla ve bütün takım üyelerinin aynı anda deneyim puanı kazanmasıyla uzun süredir beklenen, çok daha kolay bir oyun deneyimi sunan bu oyun ilk bakışta savaşları geri plana atıyor gibi görünüyor. Pokémonlarla savaşmak yerine bir top fırlatarak yakalamak, Pokémon Go‘dan (gelmiş geçmiş en kötü oyundur) miras kalan bir özellik. Ancak oyun bitirildiğinde, daha önce hiç görülmemiş bir şekilde, her pokémonun oyundaki en güçlü sahibi olan Usta Eğitmenler‘le savaşılabiliyor! Bu iş göründüğü kadar kolay değil, çünkü bunlar oldukça güçlü pokémonlar. Oyunda ayrıca yeniden Pokémon Go ile başlamış olan “şeker” kavramıyla pokémonları güçlendirebiliyorsunuz. Bu oyun ayrıca resmi olarak Mew’ı yakalayabildiğiniz ilk oyun olma özelliği taşıyor. Bir PokéBall Plus satın alarak içindeki Mew karakterini sisteminize yükleyebilirsiniz.

Pokémonlarınıza geri erişmek için her seferinde Pokémon Merkezi‘ne gitmeniz gerekmiyor. Yalnızca 151 pokémon bulunduğundan hepsini güçlendirip oyunu sonuna kadar kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Pokémon Home üzerinden tüm oyunlara pokémon gönderebilirsiniz. Son olarak bu oyunda shiny pokémon bulmak da kat be kat daha basit.

3. Pokémon Sword / Shield

Tıpkı LGP ve LGE’de olduğu gibi 3D bir dünya içerisinde pokémonları keşfedebiliyorsunuz. Bu oyunda isteğe bağlı olarak oto-kayıt uygulaması da bulunuyor. Bu pek çok oyuncu tarafından istenmeyen bir uygulamaydı – çünkü yanlışları telafi etmenin yolu oyunu istediğinizde kaydedip yeniden başlatmaktan geçiyor. Örneğin efsanevi bir pokémonu elinizden kaçırdığınızda bir daha bulmak olanaksızdı. S&S bu sorunu çözerek hikayenin devamı için önem arz eden pokémonları yakalayana kadar denemenize izin veriyor. Yine LGP ve LGE’deki gibi bir Pokémon Merkezi’ne uğramadan takımınızı düzenleyebiliyorsunuz.

Oyun İngiltere’den esinlenen Galar bölgesinde geçiyor. Londra’ya göndermeler içeren Wyndon şehri en gelişmiş olan bölge. Oyun boyunca her şehrin giyim dükkanlarından oraya özgü eğitmen giysileri alabiliyorsunuz. Dahası saç tipinizi ve göz renginizi de değiştirebiliyorsunuz. Oyun ayrıca açık bir dünyada oynamaya da kısmen izin veriyor. Uzatma paketleri satın alarak oyuna daha fazla pokémon ve keşfedecek iki yeni dünya ekleyebiliyorsunuz. Mücadeleler futbol stadyumu benzeri yapılarda, izleyici figüranlar önünde alkışlar ve tezahüratlarla gerçekleşiyor. Oyun bitince bir turnuvada tüm liderlerle yeniden mücadele edebiliyor, takım arkadaşınızı istediğiniz kişi olarak seçebiliyorsunuz. Özellikle ikili mücadelelerden hoşlanan oyuncular için bulunmaz bir deneyim sunuyor.

Dynamax adında bir yenilik de oyuncuları bekliyor. Belirli enerji alanlarında, takımınızdaki bir pokémonu üç tur boyunca ultra güçlü gigantamax formuna getirebiliyorsunuz. Bugüne kadarki en güçlü pokémonlarından bazıları bu oyunda bulunuyor.

Reklamlar

2. Pokémon FireRed / LeafGreen

Yeniden Kanto bölgesinde geçen FR ve LG, ilk nesil başlangıç pokémonlarını seçerek başlıyor. Oyunun amacı her zamanki gibi Pokédex’i doldurmak ve şampiyon olmak. İlk oyunlar olan PR ve PB’nun geliştirilmiş versiyonları olduklarından (ki Green yalnızca Japonya’da çıkarılsa da bu şekilde adlandırmaya karar verdiler) herhangi bir zamanda, oyuncunun kendi bilgilerini görebilmesini sağlama ve her yeniden başlandığında son yapılan eylemleri kısaca gösterme gibi birçok yenilik barındırıyorlar.

Elde edilen bazı itemlerle, çok yakın zamanda çıkmış olan Pokémon Ruby ve Pokémon Sapphire (Hoenn, III. nesil) oyunlarla ve Pokémon Colosseum ile bağlantı kurularak 350’den fazla pokémon elde edilebilmektedir. Bu Kanto’nun orijinal 151 pokémonundan çok daha fazladır.

1. Pokémon Emerald

Orijinal versiyonları olan Ruby ve Sapphire’ı bünyesinde barındıran Emerald, listede galip geliyor. Orijinalleri gibi üç başlangıç pokémonundan Treecko, Torchic ya da Mudkip‘i seçen oyuncu, Hoenn bölgesinin inanılmaz dünyasına atılıyor.

Oyuncu yine Pokédex’i tamamlamak ve şampiyonu defetmekle yükümlü olmasına rağmen bu sefer oyunda iki ana rakibe sahip. Buna ek olarak, Magma Takımı ve Aqua Takımı adlı iki şeytani örgütle de mücadele ediyor. Her iki örgüt de dünyayı değiştirmek için birer pokémonun gücüne gerek duyulduğuna inanmaktadır. Dünya’nın topografik yapısını değiştirmek pahasına Magma Takımı, karaları genişletmek için efsanevi pokémon Groudon‘u, Aqua Takımı ise, suları genişletmek için efsanevi pokémon Kyogre‘ı uyandırmaya çalışır. Magma Takımı bir yanardağı patlatmaya çalışırken, Aqua Takımı havayı kontrol edebilen bir pokémonu çalmaya uğraşır.

En sonunda çağırılabilen pokémonlar, örgütlere itaat etmeyerek birbirleriyle kıran kırana bir mücadeleye girecektir. Dünyayı korkunç bir fırtına sarmıştır ve oyuncunun gizli bir kuleye tırmanarak efsanevi pokémon Rayquaza‘yı uyandırması gerekecektir. Oyunda Latias ve Latios, Groudon ve Kyogre ve Rayquaza yakalanabilmektedir. Oldukça tatmin edici bir oyun olan Pokémon Emerald, pokémon serisinin tartışılabilir olarak en iyisidir.

Kaynakça:
1. Bulbapedia
2. Bulbapedia

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.