En İyi Filmler: Gelmiş Geçmiş En İyi 50 Animasyon

40. Lilo & Stitch

Müthiş bir yer olan Hawaii’de yaşayan Lilo, kendini oldukça yalnız hissetmektedir. Yine yalnız olduğu bir gecede bir yıldızın kaydığını gören Lilo, uzayın derinliklerinden bir arkadaş diler. Dileği Stitch’in yönetimindeki uzay gemisinin dünyaya çarpmasıyla gerçekleşmeye başlar.

39. Karmakarışık

Ülkenin en çok aranan eşkıyası Flynn Rider, kaçarken kendini bir kulede bulur. Güzel, cesur, 20 metre uzunluğunda altın sarısı saçları olan Rapunzel ile karşılaşır. Kuleden kaçmayı aklına koyan Rapunzel, bu genci esir alır ve bir anlaşma yaparlar. Kuleden çıkan ikiliyi aksiyon dolu bir macera beklemektedir.

38. Atlantis: Kayıp İmparatorluk

Binlerce yıl öncesinde Atlantis, ihtişam dolu çok güçlü bir uygarlıktı. Dünyaya hükmetmeye çalışan bir kral yüzünden büyük bir savaş çıktı ve uygarlık yok oldu. Filmde, dilbilimci Milo James Thatch, meslektaşlarını Atlantis’in yerini bildiği konusunda ikna etmeye çalışır. Ancak zamanında büyükbabasında olduğu gibi ona da aklını kaçırmış gözüyle bakmaktadırlar.

37. Aladdin

Aladdin, pazardan yiyecek çalarak geçinmeye çalışan fakir bir gençtir. Macerası, babası tarafından zorla evlendirilmek istenen bir genç kızla tanışmasıyla başlar. Bu kız Prenses Jasmine’dir. Aladdin’in şansı, bilmeden aldığı bir lamba ile değişir. Lambanın içinde, Aladdin’in üç dileğini gerçekleştirebilecek bir cin vardır.

36. İnanılmaz Aile

Bob Parr, “Bay İnanılmaz” adıyla var olan kötülerle mücadele eden meşhur bir kahramandır. Bir gün hayatının yoğunluğundan bıkar ve emekli olur. Eşi ve çocuklarıyla sakin ve normal bir yaşam sürmeye başlar. Kısa bir süre sonra bu yeni hayatı onu sıkar. Bir gün bir haber alır, gizli bir göreve dahil olur.

Reklamlar

35. Köpekbalığı Hikayesi

Ünlü ve saygın bir balık olmak isteyen Oscar, bu şöhrete ulaşmak için Lenny ile işbirliği yapar. Lenny, ünlü bir mafya babası köpekbalığının oğludur ancak köpekbalığı olma konusunda pek iyi değildir. Oscar ile kurnazca planı devreye sokarlar, Oscar’ın Lenny’i öldürdüğü söylentisini yayarlar. Bu yalan hızla başa bela olur.

34. Dumbo

Bir leylek tarafından sirke getirilen yavru fil Dumbo, kocaman kulakları sebebiyle alay konusu olmaktadır. Bütün bu alaycı bakışların arasında sirkte bir fare ile inanılmaz ve büyüleyici bir dostluk kurmuştur. Bu harika dostunun yardımıyla doğru düzgün yürüyemeyen Dumbo, mucizevi bir şekilde uçmayı öğrenmiştir. Filmde inancın önemi başarılı bir şekilde işlenmiştir: bir tüyle…

33. Deniz Kızı Ariel

İnsan olmak isteyen küçük deniz kızının hikayesini konu alan bu filmde Ariel, Prens Eric’e duyduğu aşk için kötü kalpli denizaltı büyücüsü Ursula ile anlaşma yapar. Denizaltında yaşayan, güzeller güzeli prenses Ariel’in kendi yaşamına oldukça aykırı olan insan yaşamına hayran olması ve devamında aşkı için bütün hayatını değiştirecek radikal ve riskli bir karar almasının hikayesi bizde etki bırakıyor.

32. Prenses ve Kurbağa

Maldonya’nın yakışıklı, uçuk kaçık, aklı beş karış havada olan yakışıklı prensi Naveen’in konumu, kara büyü yapan Dr. Facilier’nin ilgisini çeker. Bu kötü kişi, Naveen’in ayrıcalıkları için onu bir kurbağaya dönüştürür. Bu büyüyü çözmek için masallara danışırlar ancak sonuç pek beklenen gibi olmaz. Kendi yerini işletmekten başka hayali olmayan Tiana da bu maceranın içinde bir kurbağaya dönüşür. Kurbağa çiftimiz peşlerinde avcılar olduğu halde Louisiana bataklıklarına ulaşırlar. Burada 197 yaşındaki büyücü Mama Odie’yi bulmaları gerekir.

31. Tarzan

Asıl adı John Clayton olan Tarzan, trajik bir olay sonrasında kendini uçsuz bucaksız bir ormanda bulur. Bir goril sürüsü onu alır ve kendi yöntemlerince yetiştirir, insanlarla yıllarca bir iletişimi olmaz. 10 yaşına geldiğinde, hayatında gördüğü en güzel şeye rastlar: Jane Porter. Babasının keşif gezisine eşlik eden Jane, Tarzan’ın derinliklerinde yatan insancıllığı uyandırır. Sonrasında gerçek dünyaya dönmeye başlayan Tarzan’ı korkunç bir manzara karşılar. Aile şirketini ele geçiren Greystoke Energies ile mücadele edip galip gelmek zorundadır. Hem evi, hem de aşkı için…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.