En İyi Filmler: Gelmiş Geçmiş En İyi 50 Animasyon

30. Pocahontas

Özgür ruhlu prenses Pochaontas, açgözlü şef Ratcliffe ve cesur kaptan John Smith tarafından idare edilen İngiliz göçmenlerle dolu bir gemiyi izlemeye başlar. Rakun Meeko ve sinekkuşu Flit ile birlikte Pocahontas, Kaptan Smith ile güçlü bir dostluğun temellerini atar. Ancak iki farklı, birbirini tanımayan kültür arasında gerilim artar. Pocahontas bir çözüm bulmalıdır, Söğüt Nine’ye gidip akıl danışır.

29. Karlar Ülkesi

Küçük prensesler gayet neşeli günler geçirirken büyük kız kardeş Elsa’nın özel güçleri tehlikeli bir durum yaratır. Bunun sonucunda Elsa, diğer insanlardan izole bir yaşam sürmeye başlar. Yıllar geçer ve bir gün kral ve kraliçe ölür. Elsa, yeni hükümdardır. Taç giyme töreninde yıllar sonra yüz yüze geldiği kız kardeşi ile tartışmaları sonucunda güçlerini kontrol edemeyen Elsa o gece saraydan kaçar. Bu arada bu özel güç her yeri sarmış durumdadır. Ülke adeta buzul çağını yaşamaya başlamıştır. Ablasını bulmak, onunla konuşmak ve bu sorunu çözmek isteyen Anna, Elsa’nın peşine düşer. Yolda dostlar edinir, ancak kız kardeşlerin, huzurlu bir hayat için çözmesi gerekenler vardır.

28. Notre Dame’ın Kamburu

Quasimodo’nun hikayesine hazır olun – tabii ne kadar hazırlanılabilirse! Halktan izole, katedralin çanlarını çalarak yaşayan Quasimodo’nun hayatı panayırda şarkı söyleyen güzeller güzeli Esmeralda’ya aşık olması ile değişir. Ancak aynı zamanda Quasimodo’nun babası gibi gördüğü Yargıç Frollo da Esmeralda’ya aşıktır ve reddedilince onu cadılık ile suçlar. Quasimodo’nun zamanı oldukça kısıtlıdır.

27. Güzel ve Çirkin

Yolculuğa çıkan bir tüccar dönüş yolunda konaklamak için en uygunsuz yeri seçer. Karanlık, ıssız bir şatoda kalan baba, gitmek üzereyken gözüne bir gül çarpar. Kızının kendisinden gül istediğini hatırladıktan sonra gülü alır ancak olacak olanlardan haberi yoktur. Şatonun sahibi pek misafirperver değildir. Gülü kopardıktan sonra bu canavar sahip ile karşılaşan tüccar, kendi hayatının bağışlanması karşılığında kızını vermek zorunda kalır. Güzeller güzeli Belle anlaşmayı kabul eder ve şatoya yerleşir. İşte bu sırada hiç kimsenin doğacak aşktan haberi yoktur.

26. Ruhların Kaçışı

Ailenizle çıktığınız bir yolculukta yanlış bir yola girerseniz en fazla ne olur ki? Chihiro ve ailesi bunu korku dolu bir macera ile deneyimliyor. Bir tüneli merak edip ufak bir gezintiye çıkan bu ailemiz kendini korkunç büyüyle dolu bir yerde buluyor. Bu macerada yalnız kalan Chihiro, çok tehlikeli bir görevi başarmak zorunda.

Reklamlar

25. Oyunbozan Ralph

Bir oyun konsolu bize eğlenceli bir dünyanın kapılarını aralıyor. Ralph, video oyununun bina yıkan kötü karakterini oynamaktan sıkılmıştır ve oyun sonunda bütün övgüleri tamirci Felix’in almasından oldukça rahatsızlık duymaktadır. Ralph kendi içinde bir çözüm bulur onun için artık iyi bir kahraman olma vakti gelmiştir. Bu sebeple video oyunları arasında bir serüven başlatır ancak işler istediği gibi gitmez. Şeker Yarışı oyununu tehlikeye atacak bir düşmanı, gezisi sırasında serbest bırakır. Hayatı boyunca yaşadığı gölgede kalma durumdan bir kahramana dönüşmek mümkün müdür? Kahraman olmak için ne gerekir? Bu Gib soruları hem kendimize hem de Ralph’e sorarken, sıcacık, macera dolu ve renkli bir konsol dünyasının içerisinde zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceğiz.

24. Tavuklar Firarda

Bu film, II. Dünya Savaşı’na dair en sıkı kaçış hikayelerinden bir tanesini konu alıyor. Yumurtadan çıkıp kesilinceye kadar süreç içerisinde normal ve huzurlu bir yaşam süren tavuklar, oluşan yeni bir durum ile bir bir kesilmeye başlarlar. Bu yeni durum ile dehşete düşen tavuklardan biri bir kaçış planı hazırlar. Bunun için iki tane fareden yardımı alır. Fareler, çiftçinin malzemelerini çalar ve plan uygulamaya koyulur.

23. Bir Böceğin Yaşamı

Karınca adasındaki karıncalar kış mevsimine hazırlık için durmadan sürekli olarak çalışır ve hazırlık yaparlar. Ancak sadece kendileri için değil, Hopper adlı zorba bir çekirgenin liderliğini yaptığı çekirge sürüsü, karıncaları tehdit etmekte ve bu emeğin harcandığı hazırlıktan zorla pay almaktadır. Sıra dışı fikirlere sahip Karınca Flik’in aklına dahiyane fikirler gelir. Ve bir gün direniş başlar.

22. Otel Transilvanya

Dünyanın en çılgın otelini görebileceğiniz filme hoş geldiniz! Bu otelde canavarlar ve yaratıklar insanlardan uzak bir şekilde aileleriyle rahatlıkla vakit geçirebilir. Elbette bu otelin sahibi de oldukça sıra dışı birisi: Drakula. Kızının 118. yaş gününe özel harika bir hafta sonu planlayan Drakula, dünya çapında ünlü canavar ve yaratıkları davet eder. Mumya, Görünmez Adam, Kurtadam ailesi ve daha birçok kişi… Her şey harika gidiyordur, ta ki bir insan otele girip bir de Drakula’nın kızı Mavis’ten hoşlanana kadar…

21. Sevimli Canavarlar

Canavarlar Dünyası’nda yaşayan Sevimli Canavarlar yaşamak için insanlara gereksinim duymaktadır. Onları korkutur, çığlık attırır ve bunlarla beslenirler. Ama aynı zamanda insanlardan, onlarla iletişime geçmekten çok korkarlar. Bir gün işler biraz tuhaflaşır ve küçük bir kız çocuğu bu dünyaya girer. Korktukları gibi bu kız çocuğu bir salgın yaratacak mıdır acaba?

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.