En İyi Filmler: Gelmiş Geçmiş En İyi 50 Animasyon

10. Ayı Kardeş

Bu, en çok zorlanılan açıklama olacak. Sadece 1 kere izleyebilecek dayanıklığa sahip olduğum için çok detaya girmeyeceğim. Ana karakterlerden Kenai, aslında kendi sorumsuzluğu sebebiyle bir ayı ile karşı karşıya kalır. Arkasından gelen abisi kendini feda ederek ayıyla birlikte uçurumdan düşer ve ölür, ayı hala sağdır. Abisinin ölümünü sindiremeyen Kenai ayının peşine düşer ve öldürür. Ancak bu olay ruhları kızdırır ve Kenai’yi bir ayı bedeninin içine hapseder. Eski bedenine dönmek için Kuzey Işıkları’na gitmesi gerekmektedir. En azından yolda yalnız olmayacaktır, evini arayan küçük yavru Koda, Kenai ile takım olur ve birlikte yolculuğa devam ederler.

9. Wall-e

Wall-e bizi bu günden oldukça uzak bir geleceğe götürüyor. Film bizim gezegenimizde geçiyor ancak Dünya’yı insanlığın soktuğu kriz içerisinde görüyoruz. Kirlenme sebebiyle insanlar gezegeni terk etmiş, başka gezegende yaşamaya başlamışlardır. Bütün bu kirlenmeyle baş etmesi içinse görev sevimli robotumuz Wall-e’ye verilir. İnsanların bıraktığı bu kirli dünyada sevimli robotumuz yalnızdır. Ancak bu yalnızlığı başka bir robot olan Eve’in gelmesiyle son bulur. Tüketim çılgınlığı sonucu yaşanamaz hale gelen dünyayı ve gezegenimiz üzerinde karşılaşan bu iki sevimli robotun birbiriyle kesişen ilişkisini izliyoruz Wall-e filminde. Hem gezegenimiz hem de bu iki sevimli robot bizleri karmaşık duygulara sokacak.

8. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Her şeyin tatsız, her yerin renksiz olduğu, kaya gibi Vikinglerin yaşadığı bir adada ejderhaların ve Vikinglerin savaşına hazır olun! Ancak ya şefin oğlu ejderha öldürmemeyi tercih ederse? Belki de daha ileri gider ve bir ejderha ile dost olur? Bu aşamada başta babası olmak üzere bütün Vikingleri karşısına alan bu küçük oğlan sonunda toplumu değiştirebilecek midir? Baştan sona insan türünün diğer türlerle etkileşimini gözler önüne seren, dostluğu merkeze alan bu seri şiddetle tavsiye edilir.

7. Yukarı Bak

Hemen hemen herkesin ilk kısmını izlediği film devamındaki maceralar bize bu dünyanın kapısını daha çok aralıyor. Hayatını çocukluk aşkıyla kuran ve bütün zamanını onunla geçiren Carl, sevgili eşi Ellie’nin ölümü ile korkunç bir yalnızlığa gömülür. Ama sorunlar bitmez, her bir karışını eşi ile inşa ettiği evi yıkmak isteyenler her yolu deneyecektir. Bütün bunlardan oldukça bunalan Carl, eşi ile kurdukları hayalleri anımsar ve bunu gerçekleştirmek için işe koyulur. Onu evinden çıkarmak isteyenlerin geldiği gün balonları serbest bırakır ve hayallerine doğru ilerlemeye başlar. Ama o da ne? Sadece bir rozeti eksik olan küçük bir izci çocuk da bu maceraya dahil olur. Birlikte yola koyulurlar ve Ellie’nin hayaline doğru ilerlerler. Ancak bu hikaye Ellie’nin hayali ile bitmeyecek. Sımsıcak duygulara hazır olun. Yazarın gözleri şu an dolu dolu…

6. Ratatouille

Herkes her şeyi gerçekten isterse yapabilir mi? Bu büyüleyici filmde bu sorunun cevabını içten merak eden ancak evet” cevabına da oldukça inanan küçük bir fare ile karşı karıya kalıyoruz. Yemek yapma sanatının hayranı olan ve oldukça da yetenekli olan bu fare, kendisi hakkında oluşmuş algılar karşısında zafer kazanabilecek mi? Mutfakta oldukça başarısız zaman geçiren bir gence yardım etmesi ve bu yardımın oldukça beğeniyle karşılanması sonrasında devam eden hikayemiz bu soruları işleyecek ve filmi bitirdiğinizde içinizde bir şeylerin tekrar uyandığını hissedeceksiniz.

Reklamlar

5. Ters Yüz

Küçük bir çocuğun hikayesini, karmaşasını, öfkesini, neşesini izliyoruz Ters Yüz filminde. Riley’in ailesinin San Francisco’ya taşınmasıyla hayatı da değişir. Yeni evi, yeni okulu ve yeni arkadaşları onu beklerken Riley’in duygularının tüm bu olanlara karşı kendi tepkilerini üretmeleri gerekir. Neşe, öfke, korku, nefret ve üzüntü, Riley’in bu yolculuğuna bir kargaşanın içinde girerler. Riley ve duygularını izlerken kendi iç dünyamızı anlamamızda da bize yardımcı olacak keyifli bir animasyon filmi.

4. Arabalar

Hızlıdan da hızlı, süratliden de süratli… O, Şimşek McQueen! Çaylak olarak katıldığı yarışın sonlarına doğru oldukça popülerleşen Şimşek, kaybettiği zamanın telafisi için ekibiyle tersleşip riskli bir yolu seçse de, birinciliği diğer iki araba ile paylaştı. Piston kupası için bu üç araba arasında yapılacak yarışma öncesi Şimşek, onu taşıyan tırın uyumasını bile istememesi sonucu ufak bir kaza ile kendini bilinmeyende buldu ve sonunda adı haritalardan bile silinmiş olan Radyatör Kasabası’nda kapana kısıldı. Şımarık, bencil ve oldukça küstah olan bu genç araba, bu kasabada yaşam hakkında oldukça şey deneyimleyecek gibi görünüyor.

3. Buz Devri

Tarih öncesi bir dönem ne kadar yaşam dolu hissettirebilir ki? Bu serinin ilk filminde her şey tembel hayvanımız ve her birimizin kendisine oldukça yakın hissettiği Sid’in bir karahindiba -ki yılın son çiçeğiydi- yüzünden kaçıp bir mamutun arkasına saklanmasıyla başlar. İlerleyen zamanlarda bir insan bebeği bulmalarıyla iyice işbirliği yapmaya başlarlar. Onları alıkoyup sürüsüne yönlendirmek isteyen bir kılıç dişli kaplanın da gelmesiyle ekip tamamlanmış olur. Gerçek arkadaşlığı oldukça yoğun hissedebileceğiniz özel bir seri.

2. Shrek

Herkes kemerini taksın!!! Bu olağanüstü absürt dünyada kendinizi hikayenin akışına kaptıracağınız bir gerçek. Güzeller güzeli prenses Fiona, çok uzak bir kulede kendini kurtaracak yakışıklı prensini beklemektedir. Ve engel sadece kule girişindeki lavların üzerindeki köprü değildir. Peki, bu oldukça görevi sizce bir insan başarabilir mi? Lord Farquaad’ın yaşam alanlarını istila etmesi sonucu bataklığına üşüşüşen tüm peri masalı saçmalıklarını defetmek isteyen Shrek, destansı bir maceraya atılır. Ve asıl çözülmesi gereken ortaya çıkar: gerçek aşk?

1. Kayıp Balık Nemo

Haylaz, maceracı ve oldukça heyecanlı olan küçük balığımız Nemo’nun, geçmişinden kalan travması sebebiyle fazlasıyla korumacı olan babasının, insan faktörüyle ayrı düşmesiyle Nemo’yu bulmak için atıldığı maceraları konu ediniyor. Ve elbette sevimli dostumuz Dory de bu maceraya ortak oluyor! Okyanusları aşan bu hikaye herkesi oldukça etkilemiş olduğu kesin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.