Yeni Türler Keşfedildi: 2021 Yılında Keşfedilen Hayvan Türleri

macro photography of spider

“Tür” kavrami kesin bir şekilde tanımlanamasa da, 2020 yılında biliminsanları 213 yeni tür keşfetti. Nitekim, varolan bitki ve hayvan türlerinin tahmini sayısı 8,7 milyon dolaylarındayken, keşfedilmemiş türler, sayının %86-%99.99’una denktir.[1] İşte, 2021 yılının son çeyreğine girerken, şimdiye kadar keşfedilmiş birkaç hayvan türü.

1. İmparator Dumbo Ahtapotu (Grimpoteuthis imperator)

Kaynak: Creative Commons.

Bu gizemli kafadanbacaklı, Kuzey Pasifik’in 4.000 fit altında yaşıyor ve hatta en derinde gezen ahtapot türü. Diğer Dumbo ahtapotları gibi kulak benzeri iki yüzgeç taşıyor. Keşfedilen birey çoktan ölmüştü. Buna rağmen biliminsanları, MR yardımıyla anatomisini inceledi. Ayrıca incelenen birey, bu çok ender canlının elimizdeki tek örneği.

2. Nano Bukalemun (Brookesia nana)

Kaynak: Frank Glaw, Jörn Köhler, Oliver Hawlitschek, Fanomezana M. Ratsoavina, Andolalao Rakotoarison, Mark D. Scherz & Miguel Vences – Glaw, F., Köhler, J., Hawlitschek, O.

Muhtemelen bilimin tanımladığı en küçük sürüngen olan nano bukalemun, bir el tırnağından çok az daha büyüktür. Türün bir dişi ve bir erkek bireyi, Madagaskar dağlarındaki yağmur ormanlarında bulundu. Her ne kadar bir bukalemun olsa da renk değiştiremez. Buna rağmen boz rengiyle orman zeminine kamufle olur ve yiyecek böcek arar.

3. Bombus Incognitus

Kaynak: Jennifer Geib.

Rocky Dağları’ndaki orman bombuslarını inceleyen ekip, bu arıların iki ayrı genetik gruba düştüğünü fark etti. İki tür uyum içinde ABD ve Kanada’nın yeşil dağ çayırlarında yaşadığı için bugüne kadar aynı tür oldukları düşünülüyordu.

4. Myotis nimbaensis

Kaynak: Bat Conservation International.

Bu parlak turuncu renkli yarasa, adını keşfedildiği Batı Afrika’daki Nimba Dağları’ndan alıyor. Tünel ve madenlerde yaşıyor ve bu kısıtlı sıradağlarda yaşayan iki yarasa türünden biri. Dolayısıyla bu iki türün geleceği için doğal yaşam alanlarını korumak çok önemli. Neyse ki arazinin çoğu zaten koruma altında.

5. Bungarus suzhenae

Kaynak: Chen Z-N, Shi S-C, Vogel G, Ding L, Shi J-S.

Bungarus yılanları aşırı derecede zehirlidir. Bu tür de ironik bir şekilde, Çin mitolojisindeki iyileşme ve gerçek aşk tanrıçası olan Bai Suzhen’e (白娘子) bir göndermedir. Tür, Çin’deki Yunnan ilinin pirinç tarlalarında ve akarsularında yaşıyor.

Zehrin türünü belirlemek, tedavi için yılanı tanımak çok önemlidir. Bu yılanın siyah beyaz çizgili derisi, onu ailesinin geri kalanından ayırıyor.

6. Rice Balinası (Balaenoptera ricei)

Önceleri Meksika Körfezi balinası olarak bilinirdi. Türü ilk 1960’da belgeleyen biyolog Dale Rice dolayısıyla kendisine bu ad kondu. Zira 2014 yılında araştırmacılar, ailenin diğer okyanuslardaki üyelerinden farklı bir tür olabileceğini anladılar. 2019’da Florida’ya vuran ölü bir balinaya uygulanan otopsinin ardından 2021 yılında bir tür olarak kayıtlara geçti.

Doğada 100’den az Rice Balinası kalmıştır.

7. Strumigenys ayersthey

Kaynak: AntWeb.

Bu minicik karıncanın oldukça etkileyici bir çene yapısı vardır. Kuzeybatı Ekvador’da, eşi benzeri olmayan Tumbes–Chocó–Magdalena biyoçeşitlilik bölgesinde yaşamaktadır. Yale Üniversitesi böcekbilimcisi Douglas Booher, ünlü Amerikan rock grubu R.E.M.’in solisti Michael Stipe’ın yardımıyla türü adlandırdı. İkili, ortak arkadaşları olan Jeremy Ayers’ın adını uygun gördü. Ayers, cinsiyetler eşitliğinin önemli bir aktivistiydi.[2]

8. Zombi Kurbağa (Synapturanus zombie)

Kaynak: Senckenberg, Hölting.

Zombi kurbağa yer altında gezinen ve keşfedilen üç yeni türden biridir. Erkeklerin çiftleşme çağrısı yalnızca bir sağanak sırasında ya da sonrasında duyulabilir. Araştırmacıların bu kurbağaları bulmasının tek yolu, toprağı çıplak elleriyle, balçık içine batarak aramak. Her nasılsa zombi adını da buna ithafen uygun görmüşler.

Üç tür de inanılmaz biyoçeşitlilik gösteren Guyana Kalkanı bölgesinde yaşar. Biliminsanları bu aile içerisinde bildiğimizden altı kat fazla kurbağa türünün burada yaşadığını düşünüyor.

9. Scolopendra alcyona

Kaynak: H. Sato.

Bu dev çiyan 20 cm uzunluğunda ve 2 cm genişliğinde. Üstelik ikiyaşamlı (amfibi) bir tür. Mavi ya da sarı ayaklı olabilmekte ve adını Yunan miti Alcyone’den alıyor. Zira Alcyone, yalıçapkınına dönüşmüş biridir ve bu mavi renkli sucul canlıya benzetilmiştir.

Ayrıca Japonya’da son 143 yıldır ilk yeni tanımlanan çiyandır. Ryukyu Adaları’nın kayalıklara yakın orman akarsularında yaşar. Hatta yakalanan bazı bireyler suya geri kaçmayı başarmıştır.

10. Thunberga Greta

Kaynak: Rémy Eudeline,

Thunberga ailesi, 2020 yılında, çevreci Greta Thunberg’e ithafen isimlendirilen Sprassidae familyası içerisindedir. Bir yıl içinde keşfedilen bu tek türe 25 yeni örümcek daha eklenmiştir ve bazı türler tüm genç, ilham verici insanların onuruna Malala Yusufzay ve Boyan Slat’ın adlarını da taşımaktadır.

25 türün tamamı Madagaskar ve Mayotte’ta yaşar. Dişilerin bedeninde çok sayıda yara vardır, çünkü erkekler çiftleşme sırasında dişlerini partnerine geçirir.

11. Stegonotus aplini

Kaynak: Science Next.

Sütlü kahve ve beyaz renkli bu yılan, Papua Yeni Gine’de yaşar. Orman zemininde tüm gece avlanır ve yerliler ondan çok korkar. Aslında insanlara pek bir zararı yoktur. Öte yandan, bölgede bolca bulunan diğer zehirli türlere çok benzer.[3]

Kaynakça:
1. Vox.
2. Discover.
3. Discover Wildlife.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.