Harbiye Askeri Müzesi: Pek Bilinmeyen Ancak Binlerce Yılı Barındıran Yer

Gerçekten uzun bir zaman sonrasında, bir müze içeriğiyle geri dönüyorum.

Yoğun, yorucu ve koşturmalı İstanbul içerisinde oradan oraya savrulurken haftalarca düşlediğim Harbiye Askeri Müzesi’ne 3 Cumartesi günümü ayırıp gezdikten sonra, hala hakim olabildiğimi düşünmüyorum. Düşünülenden çok daha büyük olan müze, özellikle askeri araç gereçler konusunda ilgili kişiler için oldukça geniş bir sergi sunuyor. Şimdi müzeyi geniş hatlarıyla size anlatmaya çalışacağım. Ancak inanın yetersiz kalacaktır. Salonlarda bulunan bilgi ekranlarından fazlasıyla yararlanabilirsiniz!

Genel Bilgiler

Müzenin bulunduğu alan, 1862 yılında Osmanlı Devleti’ne subay yetiştirmek için inşa edilmiş. Daha sonrasında Kolordu Karargahı ve Orduevi olarak da kullanılan bina, Cumhuriyet döneminde müze olarak restore edilmiş ve kullanıma açılmıştır.

Öncelikle müze Pazartesi günler hariç 09.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık, tavsiyem erken saatlerde gitmeniz. Her yere kısa bir göz gezdirdiğinizde bile ortalama 3 saatinizi alacaktır. Ayrıca 15.00-16.00 arası Mehteran gösterisini de rahatlıkla izlemiş olursunuz.

Müze fiyatları hakkında bilgi vermek gerekirse de:

Askeri personeller ve yakınları için ücretsiz

Öğrenciler için ücretsiz

Tam bilet: 25 TL

Genel hatlarıyla silahları, savaşları göz önüne seren müzenin Türk tarihi hakkında da kronolojik anlatılar sunması da oldukça etkileyici. (Benim asıl beğendiğim tarafı bu oldu)

Öyleyse başlayalım.

Giriş:

Müzenin ana girişinden girdikten sonra oldukça güzel bir bahçeden sağ taraftaki binaya giriş yapıp biletlerinizi aldıktan sonra gezintiye başlanıyor. Genel müzeye ek, Sakarya Zaferi’nin 100. Yılı’na özel, Sakarya Savaşı’nı inceleyebildiğiniz, temel hatlarıyla görebildiğiniz bir ek bölüm bulunmakta.

Daha sonrasında ise Türk Tarihi’nin bilinen en önce tarihinden başlıyorsunuz. Türk Soy ağacı, Türk göçleri, önceki Türklerin kıyafet tarzlarıyla başlıyor ve sırasıyla Destanları, Anıtları görebiliyorsunuz.

Türk İmparatorlukları için de ayrı bölümler bulunmakta, duvarlardaki açıklama tablolarına ek dijital ekranlarda tarihsel olarak dönemi inceleyebildiğiniz alanlar da mevcut.

İlerledikçe bazı bahçeler de göreceksiniz. Bir tanesinde Türk Devletleri’nin kurucularının, Bilge Kağan ve Vezir Tonyukuk anıtlarının birer heykellerini göreceksiniz.

Bundan sonra oldukça geniş bir birimde Osmanlı dönemi ele alınmış. Kuruluş dönemi, İstanbul’un Fethi Salonu benim en beğendiklerimden oldu. Padişahların dönemleri, özellikle kullanılan silahlar bakımından ayrıntılı şekilde işlenmiş.

2. Kat:

Meşrutiyet Salonu mobilyalar ve yakın tarih olması açısından daha farklı bir etkileyiciliğe sahip. Dönemin önde gelen isimlerine mutlaka bir yer verilmeye çalışılmış ve şahsi eşyaları da sergilenmiş. Enver Paşa’nın çalışma masasındaki müzik aletleri oymaları bir süre kendini seyrettiriyor.

Bu arada Ermeni Sorunu Salonu’ndan da bahsetmek gerekir. Salonun içinde Karabekir’in gözlemlerini içeren belgeler, alınan kararlar sergilenirken ek olarak günümüz Türkçesi ve İngilizce çevirileriyle de anlama noktasında bir destek. Yine o döneme ait yaşanan olaylar onlarca fotoğraf ile sergileniyor. Talat Paşa’nın öldürüldüğünde üzerinde giymiş olduğu gömlek de kanlı bir şekilde sergilenmekte.

Bundan sonrasında Milli Mücadele dönemine giriş yapılıyor. Giyilen üniformalar, kullanılan eşyalar, Milli Mücadelede bulunmuş nice isimler hayat hikayeleriyle sergileniyor. Biraz daha ileride de Atatürk Salonu mevcut. Milli Mücadele Önder’inin kişisel eşyalarının da sergilendiği bu salonda dönüm noktalarının gerçekleştiği binaların da birer maketi sergilenmekte.

Tarih burada da kesilmiyor ve görev yapmış bütün Genelkurmay Başkanlarının özgeçmişleri, üniformaları, silahları ve madalyalarının olduğu iki ayrı salonu da inceleyebiliyorsunuz.

Son kısımlarda ise karşılıklı olarak Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı alanları bulunmakta. Özellikle Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili görseller, haritalar ve kişiler ile dönemin gazete kupürlerinden örnekler bulunmakta.

Ek olarak belirtmem gerekir ki, her dönemde o döneme ait binlerce çeşitli silah da bulunmakta. Burada daha çok hikayelerden bahsetmeyi tercih ettim. İlgilisi için harika bir ortam!

Bütün bunlardan sonra en üstte bahsettiğim Mehteran Konseri için salona geçebilirsiniz 😊

Yaklaşık 1 saatlik dinleti sonrasında koridordan çıkışa yönleniyorsunuz. Hatıra veya hediye için ürünler satın alabilirsiniz. Tanıtım broşürlerini unutmayın!

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.