Belgelerin Alıntılanarak Kullanılması

Cezbeden Dünya’nın sağladığı içerik ve bilgiler paylaşılmak içindir. Kullanıcılardan beklenen ise içerikleri orijinal uzantıları olan “cezbedendunya.com” adresi üzerinden paylaşarak doğru kaynağı belirtmeleridir. Her ne kadar okunup içselleştirildikten sonra yorumlanan içerikler telif hakkına tabii olmasa da doğrudan, kısaltılarak ya da uzatılarak yapılan alıntı/kopyalamalar tarafımızca istismar olarak değerlendirilecektir. Aşağıdaki koşullar içerisinde içeriklerin doğrudan hiçbir kullanıma izin verilmemektedir:

Bireysel ya da kurumsal sosya medya, internet sitesi, haber kanalı, blog ve benzeri mecralardan yapılan görsel, işitsel, tematik yapımlarda yazı ya da ses kaynağı olarak kullanım,

Makale, köşe yazısı, panel ve münazaralarda metin olarak kullanımı,

Kar amacı güden herhangi bir girişim, etkinlik.

Bununla birlikte Cezbeden Dünya, aşağıdaki koşulları taşıyan kullanımlar sınırlarında bütün kullanıcıları yasal yükümlülükten muaf tutar:

Çevre, doğa ve bireyler için çalışan bir örgütün veya gönüllülerinin bağış toplama amacı dışında yalnızca bilgi sunmak için içerikleri kopyalaması,

Ücretsiz okul, kurs ve klüplerde eğitim materyali olarak kullanılması,

Sanatkarların ve tasarımcıların yapıtlarında kendilerince yorumlayarak kullandıkları görselleştirme ve alıntılar,

18 yaşına basmamış bireylerin sosyal medyada, kişisel bloglarında ya da benzeri kanallarda yaptıkları doğrudan yazınsal kopyalamalar.

Bunlarla birlikte yukarıdaki koşullar kaynak belirtme zorunluluğuna tabiidir. Kaynak belirtme “braket” adı verilen standart parantez içine linki doğrudan kopyalamak şeklinde yapılabileceği gibi, alıntı belirten herhangi bir yöntemle (metnin altına yapıştırmak gibi) de uygulanabilir. Cezbeden Dünya’nın bu konuda çok katı kuralları bulunmamakla birlikte site adı/adresi/linkinin yazıldığı yazıda adının ya da unvanının en az 12 punto olması zorunluluğu mevcuttur.

Çocuklar İçin Kullanım Koşulları‘nı okumak için yazının üzerine tıklayabilirsiniz.

Soru ve düşünceleriniz için iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.