Tarihi, Yeşil, Eğlenceli: Çankaya’da Bulunan 10 Park

Kimi zaman arkadaşlarımızla vakit geçirdiğimiz, kimi zaman tek başına dinlendiğimiz, kimi zaman da sadece geçiverdiğimiz parklar özellikle şehir koşturmacasında bize nefes alacak alan sunar. Bazı parklarda anılarımız çoktur, bazılarıyla ise kuvvetli bağımız olur. Birlikte yıllardır Çankaya’da bulunan, sayısız insanın geçip gittiği, simgeleşmiş parklarımıza bakalım.

Güvenpark

Ankara denildiğinde akla gelen ilk park olduğu şüphesiz gerçek. Adını, parkta yer alan Güven Anıtı’ndan almıştır. Kızılay Meydanı’nın ortasında, nefes almak için birebir. Anıtın Sıhhiye tarafındaki kısımda havuz ve çokça beton bulunur ancak diğer kısım ağaçların, çimenlerin ve bankların bulunduğu hoş bir bölge. Metro girişleri, otobüs ve dolmuş dudaklarıyla her gün oldukça büyük kalabalığı ağırlar. Simge parktır, sevilir.

Kuğulu Park

Meşhur Tunalı’ya gidilirse mutlaka Kuğulu’ya da uğrayın. Kızılay’dan doğru bir miktar yokuştur yolu, araba için park sorunu vardır ve her daim kalabalıktır. Ve evet, adından anlaşılacağı üzere kuğulara ev sahipliği yapar. Ayrıca birçok kuş türünü de barındırır. Güzel, büyüleyici ağaçlarıyla küçük bir cenneti andırır. Parkta kafeterya ve çocuk alanı mevcuttur.

Seğmenler Parkı

İsminin “seğmenler” mi yoksa “seymenler” mi olduğu hala bir tartışma konusudur ve doğru cevabı yoktur. Kuğulu’dan daha yukarıda ve oldukça da büyüktür. Geniş yeşil alanı güzel havaların en popüler durağıdır. Köpek dostların sıkça gezdirildiği, gençlerin çalıp söylediği, herkesin rahat edebildiği, şehre yakın müthiş bir kaçış yeridir. İçerisinde zaman zaman konserlerin olduğu bir amfi tiyatro da yer alıyor.

Yunus Emre Parkı

Emek mahallesi içerisinde, yürüyüş ve spor alanı bulunan bu park aynı zamanda köpekçiklerin de yaşam alanı. Orada beslenen bir ekip mutlaka vardır ve herkesle çok iyi anlaşır. Tam “emeklilik zamanı” parkı olan Yunus Emre’de özellikle sabahın erken saatlerinde yürüyüş yapan birçok kişi ile karşılaşabilirsiniz.

Uğur Mumcu Parkı

Gerçekten müthiş bir alan. Park içerisinde bakımlı bir doğal alan ile karşılaşılıyor. Bisiklet yolu, göleti, gözlem alanları, oyun alanları ile herkesin keyif alabileceği nadir parklardan bir tanesi. Özellikle sabah erken saatlerde temiz hava oldukça hissediliyor. Girişinde yer alan Uğur Mumcu heykeli parkın anlamına da anlam katıyor. Emeği geçenlere ayrıca teşekkürler.

Reklamlar

30 Ağustos Zafer Parkı

1994’ten beri belediyeye ait ancak kapalı olan bu alan düzenlenip 2019 yılında halka açılmıştır. Şehrin, kalabalığın ortasında başka bir boyut sunan bu park oldukça geniş yeşil alanı, bisiklet ve koşu yolları ile “kaçış” yeri halindedir. Parkta ayrıca şehitler anıtı da bulunur. Bu harika parkın tek olumsuz yani 00.00 ve 06.00 saatleri arasında kapalı olması. Dileriz ilerleyen zamanlarda 24 saat açık olur.

Bahriye Üçok Parkı

Beşevler’de küçük, soluk almak sevimli bir yer. Adını aldığı Bahriye Üçok’un heykeli ile bambaşka bir havası oluyor. Fenerbahçe taraftarının da toplanmayı sevdiği bir yer :) Parkla ilgili tartışma, içerisinde bulunan işletmenin varlığıyla ilgili. Kimi bölge sakinleri parkın tamamen halka ait olmasını ve giderek alanı genişleyen işletmenin oradan kaldırılmasını istiyor.

Abdi İpekçi Parkı

Sanırım Kurtuluş Parkı’na yakınlığından dolayı pek gündeme gelmiyor. Güzel havuzu, çimenlik alanı, çay bahçesi ve gökyüzüne açılmış iki el heykeliyle çok hoş bir yer. Sıhhiye’de yer alan bu park sizi çevreden uzaklaştırır. Burayla ilgili küçük sevimli bir ayrıntı: bir sürü kurbağa var :) Su çevresinde sıklıkla rastlayabilirsiniz. Dikkatli olun, ezilmelerini istemeyiz.

Botanik Parkı

Ankara’nın en eski parklarından biridir. Atakule’de kahve alıp terasta Ankara manzarasına göz gezdirdikten sonra dolaşılması gereken kaliteli bir yer. Çocuk alanı, yapay göleti ve yürüyüş yolu ve yetişen çiçekleri görmek herkesin hoşuna gidecektir.

50. Yıl Parkı

Ankara’yı etraflıca seyretmek isteyenler için ideal bir park seçimi. Birazcık yukarıda kaldığından dolayı birçok yeri görebilme olanağı vardır. Bu parkta ayrıca piknik yapabilir, lunaparkta eğlenebilir, buz pateni pistinde eğlenebilirsiniz.

Not: Öne Çıkan Görsel Çankaya Belediyesi‘nden alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.