Canlılığa Büyük Tehdit: Yenilenemez Enerji Kaynakları Fosil Yakıtlar

Endüstriyel çağla birlikte artan enerji ihtiyacının büyük kaynağı fosil yakıtlar, canlılığa faydasından çok daha zararı olduğu yakın döneme kadar görülmeyen ya da görmezden gelinen bir olguydu. Sanayi ile birlikte bu işten para kazananlar, bu bilgiyi insanlardan gizlemeye çalışmışlardır. Ancak gelişen ve küreselleşen dünyada bu sorun gün yüzüne çıkmakta zorluk çekmemiştir.

Fosil Yakıtlar Nedir?

Mineral yakıtlar olarak da bilinen fosil yakıtlar, canlı kalıntılarının havasız alanda ve yüksek basınç altında milyonlarca yıl boyunca ayrışmasıyla oluşur. Bu tür yakıtlar hidrokarbon ve aynı zamanda yüksek oranlarda karbon içerir.

Kömür

Homojen olmayan, kompakt, çoğunlukla lignoselülozik bitki parçalarından meydana gelen, tabakalaşma gösteren, içersinde çoğunlukla C, az miktarda H – O – S ve N elementlerinin bulunduğu ama inorganik (kil, silt, ,z elementleri gibi) maddelerinde olabildiği, bataklıklarda oluşan, kahverengi ve siyah renk tonlarında olan, yanabilen, katı fosil organik kütlelerdir. Kömürler yakıt hammaddesi oldukları gibi, değişik amaçlarda (kok yapımı, kimyasal madde üretimi gibi alanlarda) da kullanılırlar.

Kömürler gevrek, kırılgan, yanabilen, içerisinde organik maddeler dışında değişik özellikte inorganik maddeler de içeren tortul kayaçlardır.[1]

Petrol

Hidrojen ve karbondan oluşan, içerisinde az miktarda nitrojen, oksijen ve kükürt bulunan bir bileşimdir; yalın bir formülü yoktur.

Rafine edilmemiş sıvı haldeki petrole ham petrol, gaz halindeki petrole doğalgaz denir. Yarı katı ve katı halde bulunan ve ağır hidrokarbon ve katrandan oluşan petrole ise asfalt, zift, katran ve benzeri isimler verilir. Ham petrol ve doğalgazın ana bileşenleri hidrojen ve karbon olduğu için hidrokarbon olarak da isimlendirilirler.[2]

Doğal Gaz

Metan, etan, propan gibi hafif hidrokarbonlardan oluşan renksiz, kokusuz ve havadan hafif bir gazdır.

En önemli özelliği daha temiz bir yakıt olması ve çevreyi daha az kirletmemesidir. Gaz halinde olması nedeniyle kolay yanar, tam yandığında mavi bir alev oluşturur.

Doğalgazın başlıca özellikleri şunlardır:

  • Renksizdir.
  • Kokusuzdur.
  • Çoğunlukla zehirsizdir.
  • Havadan hafiftir.[3]

Kaynakça:
1. Fatih Çalhan, Kömür Nedir?
2. Petform.
3. Yusuf Yaman, Doğalgaz Nedir?

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.