En İyi Filmler: Gelmiş Geçmiş En İyi 50 Animasyon

20. Aslan Kral (2019)

Ingonyama nengw’ enamabala! Her birimizin mutlaka duyduğu bu büyüleyici şarkı yıllar sonra yeni teknoloji ile tekrar hayatımıza dahil oldu. Konu ve senaryo olarak birebir aynısı olan bu film yeni teknikler ile adeta bize bir gerçekliği yaşatıyor. Bir zamanların efsane hikayesini tekrar, daha gerçekçi bir şekilde izlemek oldukça keyif veriyor. Konuya çoğumuz hakim, Küçük veliahtımız Simba, amcası Scar’ın işgüzarlığı sebebiyle babasını öldürdüğünü düşünür ve oradan uzaklaşabildiği kadar uzaklaşır. Yalnız kalan küçük Simba bu yolculuğu sonrasına oldukça garip bir çift arkadaş edinir ve onlar ile yaşamaya başlar. Ancak kader kimsenin peşini bırakmaz. Simba, her ne kadar kabul etmese de bir kraldır.

19. Efsane Beşli

İnsanlığın düşlerini, umutlarını ele geçirerek hakimiyet kurmak isteyen “Kara” adlı kötü ruh elbette karşısında gardiyanları bulacaktır. Pozitif düşlerin koruyucuları Kuzey (Noel Baba), Diş Perisi, Uyku Perisi, Paskalya Tavşanı bir araya gelir ve mücadeleye başlar. Ancak burada plana başka biri de dahil olur: Jack Frost. Yeni seçilen gardiyanımız bu işe kendini layık görmeyecektir. Zaman ilerler, Kara güçlenir. Efsane Beşli bu mücadeleyi kazanmak zorundadır. Buraya bir not eklemek gerekir: “İnanırsan, görürsün.”

18. Madagaskar

New York Central Park hayvanat bahçesinde bir grup sevimli ve bir o kadar cesur hayvan yaşamaktadır. Ormanın kralı Aslan Alex, hayvanat bahçesinde de hatrı sayılır bir şöhrete sahiptir. Yakın arkadaşları Zebra Marty, Su Aygırı Gloria ve Zürafa Melman ile birlikte hayvanat bahçesinde iyi vakit geçiriyorlardı, ama bu onların esir olduğu gerçeğini değiştirmiyordu. Bir gün Marty çılgın bir plan yapar ve hayvanat bahçesinden kaçar. Sabah geri dönmeyi planlamış olsa da onun yokluğundan endişe duyan arkadaşları da Marty’i bulmak için hayvanat bahçesinden çıkarlar. İşler dört kafadarın planladığı gibi gitmez ve kendilerini uzun bir maceranın içerisinde bulurlar. New York’ta yaşadıkları hayattan bir hayli farklı olan bu dünyaya alışmak onlar için oldukça garip olacaktır. Madagaskar animasyon filmi New York’tan egzotik bir adaya, bizleri alıp eğlenceli bir dünyanın içine sürükleyecek.

17. Ölü Gelin

Ölü Gelin animasyon filmiyle 19. Yüzyılın karanlık ve gizemli dünyasına giriş yapıyoruz. Victor Van Dort güzeller güzeli nişanlısı Victoria ile evlilik öncesi provasında kendisini ölüler dünyasının karanlık atmosferinde bulur. İki dünya iki gelin ve Victor arasında gelişen karmaşa dolu bu macerada bir çıkış yolu olmalıdır. Ölü Gelin filmi yaşayanlar ve ölüler arasında kalan Victor’un dünyasında bizi hem rengarenk hem de karanlık bir yolculuğa çıkarır.

16. Çılgın Hırsız

Kötü şöhretli ve oldukça hırsı olan Gru adındaki bir hırsızın, popülerliğini korumak için en büyük hayali Ay’ı çalmaktır. Yaşlı ve huysuz bilim insanı ve küçük köleleri minyonlar ile yaptığı planı harekete geçirmeye oldukça kararlıdır. Bu plan için ise yuvada yaşayan üç küçük çocuğun dahil olması gerekmektedir: Margo, Edith ve Agnes. Üç çocuğun aile özlemi ve Gru’nun kötülük hırslarının aynı evde barınması olanaksızdır.

Reklamlar

15. Kung Fu Panda

Kung Fu ustası olma hayali taşıyan şüşko bir pandaysanız hayatınız bir ton hayal kırıklığı ile geçerdi ancak bu hikaye bambaşka bir yönde ilerliyor. Kaz olan babasının ünlü noodle işletmesinde çalışması için heveslendirilmeye çalışılsa da o en azından efsanelere konu olan Ejderha Savaşçı’nın seçim gününü elbette kaçıramazdı. Birçok aksilik sonrası bu ana tam ortadan giriş yapan Po, gözlerini açtığında usta Oogway’in kendisini işaret ettiğini görür. Oogway dışında herkes büyük bir şaşkınlık içerisinde kalır, bu saçma tesadüfün yaşanmamış olmasını ister. Ancak Oogway’in dediği gibi: “Tesadüf diye bir şey yoktur.”

14. Coco

Kalplerimizi alt üst edecek muhteşem bir film! Bu filmi anlatmak güç geliyor çünkü yoğun duygular ve her bir parçasındaki anlam kısa biz özete sığacak gibi değil, ancak yine de deneyeceğiz. 12 yaşındaki Miguel, ölülerine saygı duyan ve fotoğraflarla yaşatan birbirine bağlı aile ilişkilerinin bulunduğu bir Meksika mahallesinde yaşamaktadır. Gitar çalmaya tutkundur ancak anlamadığı bir şekilde nesiller öncesinde müzik aile içinde yasaklanmıştır. Bir gün hayranı olduğu gitaristin onun büyük büyük akrabası olduğunu düşünen Miguel, onun gitarını bulup çalmaya başladığında kendisini ölüler diyarında bulur. Ve yıllar yıllar öncenin sorunları gün yüzüne çıkar. Coco hem bu aile problemini çözmek hem de kendisini yaşayanların dünyasına göndermek için arayan ölü akrabalarından saklanmak zorundadır.

13. Oyuncak Hikayesi

Andy oyuncakları çok seven ve çok değer veren bir çocuktur. Her biri kendi için oldukça özel olsa da Woody’nin yeri apayrıdır. Bu arada bu oyuncaklar Andy’nin yokluğunda harekete geçerler. İnsanlardan kendilerini gizlemek konusunda usta olan bu ekibin lideri de elbette Woody’dir. Bir gün, Andy’nin doğum gününde biri Andy’e oldukça popüler olan son model Buzz-Lightyear oyuncağı hediye eder. Oyuncağı çok seven ve oldukça zaman geçiren Andy, oyuncaklar arasında kıskançlıklara ve ego mücadelesine sebep olacaktır. Dostluk dolu bu serinin ne kadar eğlenceli olduğu anlatılamaz, mutlaka izleyin!

12. Noel Gecesi Kabusu

Jack Skellington, Halloween Kenti’nin Balkabağı Kralı olmaktan sıkılmıştır ve heyecan verici farklı şeylerin arayışına başlar. Yolu Christmastown’a düşen Jack, buradan oldukça etkilenir ve Santa Claus’u kaçırıp yerine geçer, çocuklara alternatif hediyeler dağıtmaya başlar. Eğlenceli ve tuhaf hissettiren hikaye ayrıca müzikal yönden de oldukça keyif verici.

11. Moana

“Gerçekte kim olduğunu biliyorsun”. Moana, antik çağlarda Pasifik adalarında yaşayan bir genç kızdır. Moana’nın hayatında keşfetme isteği oldukça önemli bir yerdedir. Yıllardır denizlerde yolculuk eden bir ailenin kızı olması Moana’nın denizle olan bağı hakkında bize bir izlenim veriyor. Adadaki hayat sürüp giderken bir gün ailesi ve yaşadığı adadaki insanlara yardım etmesini gerektiren bir durumla karşılaşır. Cesur Moana bu yolculuğa başlar. Yolculuğu devam ederken yarı tanrı Maui ile yolları kesişir ve onunla işbirliği yapması gerekir. Hem keyifli hem macera dolu bu yolculukta Moana’ya eşlik etmek bizim için nefes kesici ve eğlenceli olacak.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.